Головна
Реєстрація
Вхід
Понеділок
29.04.2024
03:56
Вітаю Вас Гість | RSS
Сайт Мельничук Людмили Василівни,

вчителя креслення і трудового навчання


Меню сайту

Категорії розділу
Мої файли [0]
Науково-методична діяльність [20]
Педагогічна діяльність [48]
Позаурочна діяльність [11]
Виховна робота [7]
Методичне об'єднання [15]
Класний керівник [4]
Робота з обдарованими дітьми [3]

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

 Каталог файлів 
Головна » Файли » Педагогічна діяльність

Конспект уроку трудового навчання у 8 класі.ТЕМА: "Підготовка спідниці до першої примірки. Проведення першої примірки."
30.03.2022, 11:36

Дата:                            Клас: __8__
№ уроку  
ТЕМА:Підготовка спідниці до першої примірки. Проведення першої примірки.
Практична робота. Складання послідовності виготовлення  обраного швейного виробу. Виконання необхідних ручних швів. Підготовка виробу до першої примірки. Проведення першої примірки.
Мета:
1. Навчальна:
 вчитись здійснювати підготовку виробу до першої примірки (зметування  бокових швів); формування технологічної компетентності шляхом набуття вміння складати план роботи з виготовлення виробу; пригадати термінологію ручних швів, проводити першу примірку.
2. Розвивальна :
сприяти розвитку в учнів наочно-образного та логічного мислення, зорової пам’яті, просторової уяви, вміння з організації робочого місця, дотримання санітарно-гігієнічних вимог;
3. Виховна:
 виховувати культуру праці,  уважність, працелюбність, доброзичливість, взаємоповагу під час колективної роботи.
4. Профорієнтаційна:
продовжити знайомити учнів з професією швачки.

Очікувані результати: 
    учні називають основні складові послідовності виготовлення спідниці; 
    планують пошиття власного виробу; 
    виконують необхідні ручні шви  та здійснюють монтаж  виробу для його підготовки до першої  примірки;
    проводять першу примірку;
    усувають недоліки, виявлені під час першої примірки.
Дидактичні засоби:
    підручник «Трудове навчання 8 клас»;
    робочий зошит;
    презентація «Послідовність пошиття швейного виробу. Підготовка виробу до першої примірки»;
    технологічні картки «Послідовність виготовлення прямої спідниці»; 
    Інструкція «Техніка безпеки при роботі з тканиною»

Обладнання , матеріали та інструменти:
    інструменти: голка (№ 80), кравецькі ножиці, кравецькі шпильки,  лінійка 50 см, олівець НВ, 
    матеріали: нитки в тон тканини (№ 40), деталі спідниці (передня і задня половини).
Прийоми та операції:
    зметування, 
    заметування, 
    приметування.
Методи навчання:
    розповідь, 
    демонстрація, 
    робота в групах, 
    самостійна робота.
ОБ’ЄКТИ ПРАЦІ: спідниця на запах.
ДИДАКТИЧНІ ЗАСОБИ:
–    підручник Трудове навчання 8кл І.Ю. Ходзицька. Камянець-Подільський, Аксіома 2016р..
–    робочий зошит;
–    ілюстрації з журналів;
–    навчально-технічна документація (НТД):
–    технологічні картки «Послідовність виготовлення прямої спідниці»; зразки виробів різного способу пошиття;
–    матеріали для контролю знань учнів:
.
ОБЛАДНАННЯ, ІНСТРУМЕНТИ, МАТЕРІАЛИ :
•    інструменти: голка (№ 80), кравецькі ножиці, кравецькі шпильки, праска, лінійка 30 см, олівець НВ, мило або крейда.
•    матеріали: нитки в тон тканини (№ 40), деталі спідниці (передня і задня половини, пояс).
ТРУДОВІ ДІЇ, ПРИЙОМИ ТА ОПЕРАЦІЇ:
зметування, зшивання, різання, приметування, копіювання ліній.
МЕТОДИ НАВЧАННЯ:
розповідь, демонстрація, робота в групах, самостійна робота.
ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ:
фронтальна.
Тип уроку: комбінований.
СТРУКТУРА УРОКУ:
I. Організаційний етап. ________________________________1 хв.
II. Етап всебічної перевірки знань. ______________________3 хв.
III. Етап підготовки учнів до активного засвоєння знань. ___ 1 хв.
IV. Етап засвоєння нових знань. ________________________5 хв.
V. Етап закріплення нових знань. _______________________1 хв.
VI. Практична робота.
VI.1.Вступний інструктаж. ______________________________ 1 хв.
VI.2.Самостійна практична робота учнів та інструктаж вчителя30 хв.
VI.3.Заключний інструктаж. _____________________________ 1 хв.
VII. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговим. 1 хв.
VIII. Підведення вчителем підсумків заняття. ________________ 1 хв.

ХІД І ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП 1 хв.
1)    введення учнів в майстерню після дзвоника; привітання;
2)    перевірка присутності учнів за рапортом чергового; заповнення вчителем класного журналу;
3)    перевірка підготовленості учнів до заняття (зошит, підручник, спецодяг, тканина, нитки, інструменти);
4)    призначення чергових вчителем ;
5)    на столі повинно бути: голка (№ 80), кравецькі ножиці, кравецькі шпильки, праска, лінійка 30 см, олівець НВ, мило або крейда, нитки, деталі спідниці;
6)    ознайомлення учнів з планом заняття.

     Створення позитивного емоційного настрою.
     Вправа «Смайлик» 
-    Сподіваюся, що всі ви прийшли на урок із чудовим настроєм, але все ж таки пропоную вам оцінити його за допомогою «смайликів».(Діти відображать мімікою) А що потрібно, щоб настрій змінився на гарний? (отримати позитивні емоції від вдалих відповідей, активної роботи на уроці та відчуття радості від отриманих результатів )
ІІ. ЕТАП ВСЕБІЧНОЇ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ: 3 хв.
Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
-    Сьогодні на уроці ви будете виконувати деякі ручні шви тому я пропоную вправу «Продовж речення», де ви згадаєте, які це шви та яких правил техніки безпеки, при їх виконанні, слід дотримуватись.

Вправа «Продовж речення» 
1.    Тимчасове з’єднання нитками двох або кількох деталей, приблизно однакових за розміром називають… (зметуванням)
2.    Для зметування деталей використовують шов…  ( « вперед голкою»)
3.    Тимчасове з’єднання нитками різних за розмірами деталей називають… (приметуванням)
4.    Шви упідгин призначені для… (обробки підігнутих країв деталей або виробу)
5.    Зметування виконують в …(одну нитку), за кольором…(контрасним тканині)
6.    Не рекомендовано використовувати при зметуванні  … (нитки чорного кольору)
ІІ.1. Мотивація навчальної діяльності
-    Є таке прислів’я «Чим більше науки, тим розумніші руки». Про що в ньому йдеться? (Перш ніж розпочати роботу, необхідно ретельно все обдумати, з’ясувати та спланувати.)
-    Я гадаю, що кожен з вас прагне, щоб виготовлений виріб був якісним. Від чого залежить якість готового швейного виробу? (Від правильного визначення послідовності його виготовлення)
ІІІ. ЕТАП ПІДГОТОВКИ УЧНІВ ДО АКТИВНОГО ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ. 1 хв.
Проблемне питання. Міні-тренінг (робота в групах)
 (об’єднати учнів у три групи)
Завдання: установіть правильну послідовність обробки виробу, спідниці на запах. (проблемне питання)
1.    Із запропонованої послідовності виготовлення спідниці заберіть недоцільні технологічні операції для пошиття спідниці на запах.

Технологічна послідовність пошиття спідниць є в основному однаковою для спідниць різних покроїв та фасонів:
1)    підготовка деталей крою до обробки;
2)    підготовка виробу до першої примірки, проведення першої примірки та усунення дефектів;
3)    обробка виточок, складок;
4)    обробка бічних швів;
5)    обробка застібки;
6)    обробка пояса;
7)    обробка верхнього зрізу;
8)    обробка нижнього зрізу;
9)    кінцева обробка й оздоблення спідниці.

2.     Які з перелічених факторів впливають на послідовність виготовлення спідниці: а) довжина виробу; б) наявність складок; в) колір тканини; г) кількість деталей; д) обсипальність тканини.
3.    Чому основні деталі виробу до примірки зметують, і тільки після примірки зшивають?
На сьогоднішньому занятті, тема якого «Підготовка спідниці до першої примірки. Проведення першої примірки. Усунення недоліків.» Ми навчимося виконувати ручні роботи.
ІV. ЕТАП ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ: 5 хв.
Повідомляю письмово нову тему уроку, її запис учнями.
Очікувані результати
Після уроку учениці зможуть:
     складати план роботи з виготовлення швейного виробу;
     називати загальну послідовність виготовлення швейного виробу;
     розробляти послідовність виготовлення спідниці;
     здійснювати монтаж  виробу для його підготовки до першої  примірки;
     проведення першої примірки;
     усунення виявлених недоліків.
1.    Розповідь з елементами бесіди
-    Для кожного виду швейних виробів на підприємствах масового та індивідуального пошиття одягу розроблена технологічна документація:
     типові схеми обробки вузлів, деталей, а також монтажу виробів;
     технологічні карти, в яких вказана технологічна послідовність виготовлення конкретного виробу, перелік операцій, порядок, умови та вимоги до їх виконання, дані про обладнання.
Для складання технологічної послідовності виготовлення тієї чи іншої моделі спідниці, слід спочатку проаналізувати модель за рисунком  та описом. Проаналізуйте дані моделі та скажіть від чого буде залежати технологічна послідовність їх виготовлення? (Насамперед, необхідно з’ясувати прийоми обробки верхнього та нижнього зрізів спідниці, обробки кишень та інших деталей виробу. Залежно від силуету спідниці, кількості деталей, їх форми, наявності виточок, складок, зборок, виду оздоблення, виду й місця розташування застібки. А також враховується вид матеріалу та технологічні властивості(обсипальність, зсідальність) та наявного обладнання. Так, наприклад, якщо тканина має високу обсипальність, то бічні зрізи спідниці слід обметати до з'єднання її полотнищ. Низ спідниці зазвичай обробляють після з'єднання з поясом для уточнення довжини виробу. Однак низ спідниць з воланами, оборками, фестонами та іншими складними оздоблювальними елементами можна обробляти до з'єднання полотнищ з поясом
Послідовність пошиття швейного виробу (робота з підручником).
Перш ніж обробляти деталі спідниці, слід пере¬вірити наявність усіх деталей крою. Обробку деталей починають з переведення крейдяних ліній. Якщо тканина погано зберігає крейдяні лінії, то після проведення ліній по них виконують прокладні строчки. Прокладну строчку вико¬нують по середній лінії переднього та заднього полотнищ, посередині пояса.
Перевести крейдяні лінії можна також за допомогою копіювальних стібків.
Демонстрація
Демонструю підготовку до обробки деталей крою.
Однією із операцій із пошиття спідниці є проведення примірки. Її роблять до виконання машинних робіт. Призначення примірки полягає в тому, щоб визначити, чи відповідає спідниця фігурі конкретної людини. Для цього необхідно правильно підготувати спідницю для примірки. Щоб підготувати спідницю до примірки, виконують початкову обробку деталей і тимчасове з'єднання основних деталей спідниці. На передньому та задньому полотнищах спідниці зметують виточки, складки (якщо такі передбачені моделлю). Зметують бічні зрізи спід¬ниці, залишаючи не зметаним розріз для застібки. Обробляють пояс і приметують його до верхнього зрізу спідниці. 
Демонстрація.
Під час розповіді одночасно демонструю зразок спідниці, що підготовлена до примірки.
V. ЕТАП ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ: 1 хв.
Робота в групах(роздаю кожній групі зразок спідниці і пропоную визначити послідовність її пошиття). Під час обговорення результатів задаю наступні питання:
1)    Які операції з пошиття є загальними для всіх із запропонованих моделей?
2)    Які додаткові операції застосовуються для оригінальних фасонів?
3)    Чи порушують ці операції типову технологічну послідовність пошиття спідниці?
VІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА: 30 хв.
Тема : Підготовка виробу до першої примірки.
Проведення першої примірки. Усунення недоліків.
VІ.1. ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ: 1 хв.
1.    Повідомляю тему практичної роботи;
Мета : навчитися готувати виріб до першої примірки (зметування  бокових швів, заметування  зрізів запаху);
проводити першу примірку;
усувати недоліки.
Завдання: підготувати виріб до першої примірки, зметати  бокові шви, заметування  зрізів запаху; провести першу примірку; усунути виявлені недоліки.
2.    Повідомляю про вимоги до якості підготовки виробу до першої примірки, дотримання правил техніки безпеки, правильна послідовність змотування деталей крою до проведення першої примірки її проведення та усунення недоліків.
На столі під час практичної роботи повинно бути: голка (№ 80), кравецькі ножиці, кравецькі шпильки, праска, лінійка 30 см, олівець НВ, мило або крейда, нитки (№ 40), деталі спідниці. Повторюю з учнями правила техніки безпеки: шпильки та голки зберігати у спеціальній коробочці, ножиці на столі класти з зімкнутими лезами, не класти на тканину. Передавати кільцями від себе. Праску тримати на спеціальній підставці, прасувати дуже обережно.
Робота оцінюється за якістю підготовленої спідниці до проведення першої примірки спідниці: зовнішній вигляд, дотримання розмірів, вчасність виконання, усунення дефектів та врахуванням рівня самостійності;
3.    Зараз кожний приступає до виконання завдання.
VІ.2. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ ТА ІНСТРУКТАЖ ВЧИТЕЛЯ: 
. Підготовка спідниці до примірки.
Проведення першої примірки. Усунення недоліків.
Мета : навчитися готувати виріб до першої примірки (зметування бокових швів, заметування  зрізів запаху); проводити першу примірку; усувати недоліки.
 Завдання: підготувати виріб до першої примірки. 
 Інструменти та матеріали: підготовлені деталі крою, голки, шпильки, ножиці, нитки, сантиметрова стрічка, крейда. 
А. Самостійна робота учнів.
Б. Інструктаж вчителя:
Інструкція «Техніка безпеки при роботі з тканиною»
Щоб у процесі роботи не сталося ніяких аварійних ситуацій, потрібно дотримуватися правил техніки безпеки при роботі з тканиною. 
1. Вимоги безпеки перед початком роботи: 
- Надіти спецодяг, волосся прибрати під косинку; 
- Перевірити відсутність іржавих голок і шпильок; 
- Підготувати робоче місце до роботи, прибрати все зайве; 
2. Вимоги безпеки під час роботи: 
- Зберігати голки і шпильки в певному місці, не залишати їх на робочому місці; 
- Не користуватися при роботі іржавими голками та шпильками, не брати голки і шпильки в рот; 
- При роботі з голками користуватися наперстком; 
- Викрійки і тканини прикріплювати гострими кінцями шпильок у напрямку від себе; 
- Ножиці зберігати в певному місці, класти їх зімкнутими кінцями від себе, передавати один одному кільцями вперед;
- Не відкушувати нитку зубами, а відрізати ножицями; 
- зміст цільових обходів робочих місць учнів:
1-й обхід: перевірка правильності організації робочого місця і початку роботи;
2-й обхід: перевірка правильності виконання копіювальних стібків, переведення крейдяних ліній; інструктування учнів з виконання окремих операцій і завдання в цілому;
3-й обхід: перевірка правильності проведення самоконтролю; концентрація уваги учнів на найефективніших прийомах виконання операцій; надання допомоги слабо підготовленим до виконання завдання учням;
4-й обхід: перевірка правильності дотримання технічних умов; контроль за бережливим ставленням учнів до засобів праці і навчання; перевірка раціонального використання навчального часу учнями;
САМОКОНТРОЛЬ.              
Перевірте:         
 1) якість зметувальних стібків – їх довжину і    рівність строчок;          
 2) точність з’єднання сторін  деталей виробу за прокладеними контурними лініями. 
VІ.3. ЗАКЛЮЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ: 1 хв.
1)    підведення підсумків практичної роботи;
2)    відзначення учнів, які найкраще виконали завдання, аналіз найхарактерніших помилок і недоліків у роботі учнів; з’ясування причин, які призвели до помилок;
3)    повторно пояснюю способи усунення дефектів.
VІІ. ПРИБИРАННЯ РОБОЧИХ МІСЦЬ І ПРИМІЩЕННЯ МАЙСТЕРНІ ЧЕРГОВИМИ.
VІІІ. ЕТАП ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ЗАНЯТТЯ: 1 хв. 
1)    повідомляю про досягнення цілей заняття;
Рефлексія
Метод «Прес»
«Я вражаю, що….»,
«Тому що….»,
«Наприклад….»,
«Отже….».
           ІХ. ЕТАП ІНФОРМАЦІЇ УЧНІВ ПРО ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Повідомляю домашнє завдання: вміти готувати деталі крою до обробки, до першої примірки, проводити її та усувати виявлені недоліки.


Технологічна послідовність пошиття спідниці:
1)    підготовка деталей крою до обробки;
2)    підготовка виробу до першої примірки; (зметування виточок, бокових швів)
3)    проведення першої примірки та усунення дефектів;
4)    підготовка спідниці до другої примірки:
4.1) обробка виточок, складок;
4.2) обробка бічних швів;
5)проведення другої примірки та усунення дефектів;
6) обробка застібки;
7) обробка пояса;
8) обробка верхнього зрізу;
9) обробка нижнього зрізу;
      10) кінцева обробка,ВТО  й оздоблення спідниці.

Інструкція «Техніка безпеки при роботі з тканиною»
1. Вимоги безпеки перед початком роботи: 
- Надіти спецодяг, волосся прибрати під косинку; 
- Перевірити відсутність іржавих голок і шпильок; 
- Підготувати робоче місце до роботи, прибрати все зайве; 
2. Вимоги безпеки під час роботи: 
- Зберігати голки і шпильки в певному місці, не залишати їх на робочому місці; 
- Не користуватися при роботі іржавими голками та шпильками, не брати голки і шпильки в рот; 
- При роботі з голками користуватися наперстком; 
- Викрійки і тканини прикріплювати гострими кінцями шпильок у напрямку від себе; 
- Ножиці зберігати в певному місці, класти їх зімкнутими кінцями від себе, передавати один одному кільцями вперед;
- Не відкушувати нитку зубами, а відрізати ножицями; 

- Не відкушувати нитку зубами, а відрізати ножицями; 
Термінологія ручних робіт

1. Зметування
Тимчасове з’єднання двох деталей приблизно однакових за величиною
2. Приметування
Тимчасове прикріплення малої деталі до великої
3. Наметування
З’єднання двох деталей накладанням однієї на другу
4. Заметування
Підгинання країв виробу і тимчасове закріплення їх змету вальними стібками
5. Підшивання
Закріплення підігнутих країв деталі стібками постійного призначення
6. Пришивання
Прикріплення однієї деталі до іншої або до фурнітури стібками постійного призначення

Ручні стібки
 
1. Зметувальні прямі
Для тимчасового з’єднання деталей, виконання зборок, оздоблювальних строчок
0,5...5см
2. Копіювальні
Для перенесення лінії і контрольних знаків з однієї деталі на іншу
0,8...1см
3. Обметувальні
Щоб запобігти обсипанню зрізів деталей
0,5...0,7см

Категорія: Педагогічна діяльність | Додав: luda_melnichuk
Переглядів: 186 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar

Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту
  • Луцька ЗОШ №13
  • МОН України
  • Управління освіти
  • Луцька міська рада

  • Copyright sasha-str © 2024
    uCoz