МЕТА ЗАНЯТТЯ:
1. Навчальна:
а) ознайомити з способами зменшення та збільшення в’язаного полотна;
б) розкрити зв'язок співу і трудових операцій;
в) довести до усвідомлення необхідності пісні в житті людини.
2. Виховна:
виховувати в учнів уважність, працелюбність, доброзичливість, взаємоповагу під час колективної роботи, любов та повагу до народної пісні,співацьку та слухацьку культуру.
3. Розвивальна :
сприяти розвитку в учнів наочно-образного мислення, зорової пам’яті, просторової уяви; розвивати вміння з організації робочого місця, дотримання санітарно-гігієнічних вимог,навички хорового співу,музичну культуру.
4. Профорієнтаційна:
продовжити знайомити учнів з професією в’язальниці.
ОБ’ЄКТИ ПРАЦІ: зразки в’язаного полотна;
колискова пісня
ДИДАКТИЧНІ ЗАСОБИ:
- вчительська презентація
- підручник Денисенко Л.І. «Трудове навчання 8 клас», 2008р.
- робочий зошит;
- ілюстрації з журналів;
- в’язані вироби;
- зразки в’язок;
- інструкційні картки;
ОБЛАДНАННЯ, ІНСТРУМЕНТИ, МАТЕРІАЛИ :
- інструменти: спиці для в’язання, ножиці;
- матеріали: нитки для в’язання;
- музичний інструмент,музичний центр,диск.
ТРУДОВІ ДІЇ, ПРИЙОМИ ТА ОПЕРАЦІЇ:
провязування полотна з збільшенням його розмірів через протяжку, провязування з однієї петлі дві, збільшення в’язаного полотна за допомогою накидів, рівномірне зменшення в’язаного полотна зліва і справа.
МЕТОДИ НАВЧАННЯ:
розповідь, демонстрація, робота в групах, самостійна робота,інтерактивні методи.
ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ:
фронтальна.
Тип уроку: інтегрований, комбінований.
СТРУКТУРА УРОКУ:
I. Організаційний етап. ________________________________2 хв.
II. Етап всебічної перевірки знань. ______________________5 хв.
III. Етап підготовки учнів до активного засвоєння знань. ___ 2 хв.
IV. Етап засвоєння нових знань. ________________________15 хв.
V. Етап закріплення нових знань. _______________________3 хв.
VI. Практична робота. 50 хв.
Одночасно працює вчитель музичного мистецтва.
VI.1.Вступний інструктаж. ______________________________ 5 хв.
VI.2.Самостійна практична робота учнів та інструктаж вчителя45 хв.
VI.3.Заключний інструктаж. _____________________________ 3 хв.
VII. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговим. 3хв.
VIII. Підведення вчителем підсумків заняття. ________________ 8 хв.
ІХ. Етап інформації учнів про домашнє завдання. 2хв.
ХІД І ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП 2 хв.
- введення учнів в майстерню після дзвоника; привітання;
- перевірка присутності учнів за рапортом чергового; заповнення вчителем класного журналу;
- перевірка підготовленості учнів до заняття (зошит, підручник, спецодяг, інструменти:спиці, нижниці, нитки);
- призначення чергових вчителем ;
- ознайомлення учнів з планом заняття.
ІІ. ЕТАП ВСЕБІЧНОЇ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ: 5 хв.
Для повторення раніше вивченого матеріалу я проводжу усне фронтальне опитування:
- Чому відповідає № спиць?
- Який недолік буде при в’язанні:
а) спицями товстішими ніж потрібно?
б) спицями більш тонкими ніж потрібно?
ІІІ. ЕТАП ПІДГОТОВКИ УЧНІВ ДО АКТИВНОГО ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ. 2 хв.
1.Погляньте на в’язані вироби. Чи однакова ширина в’язаного полотна по всій довжині?
2.Розмістіть зразки в’язок за способами зменшення і збільшення в’язаного полотна.(робота в групах, проблемне навчання)
Рівномірне збільшення в’язаного полотна по всій довжині.
Рівномірне збільшення в’язаного полотна зліва і справа.
Рівномірне зменшення в’язаного полотна зліва і справа.
(А чи правильно ми це зробили, побачимо в кінці уроку)
Вправа «Вставте слово»
Згадую я маму,
Пісню ……… (колискову)
Пісню про дитинство,
Казку світанкову
ІV. ЕТАП ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ: 15 хв.
Повідомляю письмово нову тему уроку, її запис учнями.
Розповідь учителя
Пояснення проходить
За вчительською презентацією (додаток)
(за підручником с.145, рис.114-119)
V. ЕТАП ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ: 3 хв.
Бесіда
Ото ж які існують способи збільшення в’язаного полотна?
З якими способами зменшення в’язаного полотна ми познайомилися?
VІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. 50 хв.
Тема : в’язання зразків із зміною ширини в’язаного полотна (зменшення і збільшення)
VІ.1. ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ: 10 хв.
- Повідомляю тему практичної роботи;
Мета : навчити зменшувати і збільшувати в’язане полотно.
Завдання:пров’язати зразки із зміною ширини в’язаного полотна(набираємо по 20 петель)
Повідомляю про вимоги до якості роботи.
На столі під час практичної роботи повинно бути: спиці для в’язання, нитки, ножиці.
Повторюю з учнями правила техніки безпеки: ножиці на столі класти з зімкнутими лезами, передавати кільцями від себе; спиці використовувати виключно за призначенням.
- Зараз кожний приступає до виконання завдання.
VІ.2.САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ ТА ІНСТРУКТАЖ ВЧИТЕЛЯ: 45 хв.
А. Самостійна робота учнів.
Учні працюють, користуючись технологічними картками, додаток с.145-147, рис.114-119 підручника; (форма організації праці учнів індивідуальна).
ВЧИТЕЛЬ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА.
(паралельно з трудовими діями учнів)
Колись у давні часи роботу наших пращурів супроводжувала пісня. Пісня – одне з найцінніших духовних надбань нас – українців. Вона виникла в трудовій діяльності людей, у ній відбито їх звичаї і вірування, сподівань за кращу долю. Багатством і розмаїтістю позначені жанрова природа й тематика української народнопісенної культури. Ще й тепер побутують найдавніші пісні календарно обрядового циклу, історичні пісні. Винятковим розмаїттям тем і сюжетів відзначаються побутові пісні. Але найпершою та наймилішою піснею є та пісня, яка звучала і звучить від найдорожчої людини на землі – мами. Яка ж прекрасна мамина колискова! Колискова – це перший урок рідної мови для дитини. Вона народжена життям.
У наш час професійними композиторами зроблено багато обробок колискових, написано багато авторських творів.
- Прослухайте колискову у виконанні Ніни Матвієнко та визначте її образний зміст. (слухання)
- Що відтворює ця колискова?
- Які почуття та переживання?
- Що вам пригадалося?
Клопоти і радощі життя народжують музику. Так і в колисковій мама співала про свої переживання і турботи:
Ой люлі, люлі, налетіли гулі.
Стали думать і гадать, чим дитину годувать:
Чи сливок, чи грушок, чи вишневих ягідок,
А чи кашки з молочком, чи бублика із медком?
У колисковій мама бажає немовляті здоров’я, розуму, щастя і краси. Співом колискової вона закладає в душу дитини добрі і щиросердечні слова, змалку навчає бути працьовитою, доброю, милосердною людиною. Виховує дитину з перших днів, співаючи простенькі пісеньки-колисанки, які сама створювала для свого малюка. А ви всі в майбутньому станете мамами і, я впевнена, будете співати ці прекрасні пісні. Отож, давайте розучимо колискову «Ой ходить сон коло вікон». Покладіть на парти свої роботи, нехай відпочинуть ваші очі, руки та послухайте пісню.
- Визначте характер пісні(художній показ)
Бесіда про пісню.
- Перед розучуванням розспіваємося «Ой ну люлі, люлі».
(Далі слідує розучування пісні по фразах і робота над вокально-хоровими навичками)
Давайте спробуємо виконувати трудові дії і співати.
Б. Інструктаж вчителя:
- форма проведення фронтальна;
- зміст цільових обходів робочих місць учнів:
1-й обхід: перевірка правильності організації робочого місця і початку роботи;
2-й обхід: перевірка правильності виконання технологічних операцій, інструктування учнів з виконання окремих операцій і завдання в цілому;
3-й обхід: перевірка правильності проведення самоконтролю; концентрація уваги учнів на найефективніших прийомах виконання операцій; надання допомоги слабо підготовленим до виконання завдання учням;
4-й обхід: перевірка правильності дотримання технічних умов; контроль за бережливим ставленням учнів до засобів праці і навчання; перевірка раціонального використання навчального часу учнями;
Постійна перевірка виконання учнями правил безпеки праці та виробничої санітарії;
- прийняття і попередня оцінка робіт учнів.
VІ.3. ЗАКЛЮЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ: 3 хв.
- підведення підсумків практичної роботи;
- відзначення учнів, які найкраще виконали завдання, аналіз найхарактерніших помилок і недоліків у роботі учнів; з’ясування причин, які призвели до помилок;
- повторно пояснюю способи усунення дефектів.
VІІ. ПРИБИРАННЯ РОБОЧИХ МІСЦЬ І ПРИМІЩЕННЯ МАЙСТЕРНІ ЧЕРГОВИМИ.
VІІІ. ЕТАП ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ЗАНЯТТЯ: 8 хв.
- повідомляю про досягнення цілей заняття;
2) Вправа «мікрофон»
- Як вплинули на вас колискові?
- Чи вдалась у вас подорож у дитинство?
- Яке значення пісні у житті людини?
ІХ. ЕТАП ІНФОРМАЦІЇ УЧНІВ ПРО ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. 2 хв.
Повідомляю домашнє завдання: вміти збільшувати та зменшувати в’язане полотно різними способами; завершити роботу над виконанням зразків.
|